Menu Zamknij

“DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ”

KONKURS PLASTYCZNY “DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ” organizowany przez Gminę Głogów Małopolski. Celem konkursu było wykonanie plakatu promującego dokarmianie ptaków podczas zimy. Zima to dla ptaków trudny okres, dlatego tak ważna jest pomoc w postaci dokarmiania naszych latających przyjaciół. Dzięki udziałowi w konkursie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji w tym temacie.

DLACZEGO WARTO DOKARMIAĆ PTAKI?

Dokarmianie ptaków to nie tylko ważne, ale i odpowiedzialne zadanie. Najtrudniejszy dla ptaków jest przełom zimy i wiosny. Jeżeli zdecydujemy się na ich dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie, ponieważ gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi gośćmi naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią, bowiem gdy nadejdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników, takich jak np. owady, które są ich wielkim przysmakiem. Dodatkowym walorem częstych odwiedzin latających gości będzie możliwość obserwowania ich w karmnikach podczas letniego wypoczynku w ogrodzie.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY DOKARMIANIA PTAKÓW

Należy pamiętać, by karmnik ustawić w miejscu bezpiecznym, najlepiej zacisznym, gdzie nie będą miały dostępu koty i inne drapieżniki. Powinien mieć on spadzisty, sięgający poza dno daszek – dzięki temu pokarm nie będzie mókł podczas deszczu. Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i zbóż (proso, owies, pszenica), a także kasze (ugotowane, ponieważ nieugotowane pęcznieją w przewodzie pokarmowym), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem, gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony. Natomiast unikać należy wkładania do karmnika okruchów pieczywa. Mogą one zamoknąć, zamarznąć lub spleśnieć, co może zaszkodzić ptakom

Skip to content