Głównym celem pracowni kulinarnej jest rozwijanie u uczestników zaradności i samodzielności życiowej.
Zajęcia kulinarne wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników, wzmacniają ich poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej oraz rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy. Podczas zajęć w pracowni realizowany jest trening funkcjonowania w życiu codziennym, w tym: trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi i trening higieniczny. Prowadzone z uczestnikami treningi rozwijają cierpliwość, samodzielność i wytrwałość oraz kształtują cechy pożądane w relacjach społecznych, takie jak współpraca i odpowiedzialność.
Uczestnicy zajęć mają możliwość poznania i przygotowania się do wszelkich prac wykonywanych na co dzień w domu. Są to: planowanie i zakup artykułów żywnościowych, zapoznanie się ze sposobami przygotowania prostych i pracochłonnych dań, nakrywanie do stołów, sprzątanie.
W pracowni kulinarnej uczestnicy ponadto:
- poznają zasady higieny osobistej,
- uczą się dbania o czystość i porządek w pracowni i jadalni,
- przygotowują menu,
- nabywają umiejętność korzystania z przepisów kulinarnych,
- poznają zasady racjonalnego odżywiania się,
- uczą się przygotowania posiłków na specjalne okazje np. z okazji urodzin, świąt, imprez okolicznościowych,
- uczą się estetycznego nakrywania do stołu, dekoracji potraw oraz zasad zachowania się przy stole podczas spożywania posiłku,
- nabywają i utrwalają umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD,
- zapoznają się z zasadami prawidłowego przechowywania żywności,
- rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy i wzajemnej pomocy.